Kunnanhallitus
Kunnanhallitus 2025-2029
Esityslista, 30.3.20264/2026
30.3.2026 16.30
Puumila
Ei tarkastettu
Puumila
Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus. Merkitään kokoukseen osallistujat.
Valitaan kaksi pöytäkirjantarkastajaa. Tarkastusvuorossa sovitun käytännön mukaisesti ovat Erja Silvennoinen ja Petteri Wiinamäki. Pöytäkirja tarkastetaan 31.3. ja pidetään nähtävänä 1.4.2026- kunnan tietoverkossa.
Kuntalain 113 §:n mukaan kunnan tilikausi on kalenterivuosi. Kunnanhallituksen on laadittava tilikaudelta tilinpäätös tilikautta seuraavan vuoden maaliskuun loppuun mennessä ja annettava se tilintarkastajien tarkastettavaksi. Tilintarkastajien on tarkastettava tilinpäätös toukokuun loppuun mennessä. Kunnanhallituksen on saatettava tilinpäätös tilintarkastuksen jälkeen valtuuston käsiteltäväksi. Valtuuston on käsiteltävä tilinpäätös kesäkuun loppuun mennessä. Tilinpäätökseen kuuluvat tase, tuloslaskelma, rahoituslaskelma ja niiden liitteenä olevat tiedot sekä talousarvion toteutumisvertailu ja toimintakertomus.
Tilinpäätöksen tulee antaa oikeat ja riittävät tiedot kunnan tuloksesta, taloudellisesta asemasta, rahoituksesta sekä toiminnasta. Tätä varten tarpeelliset lisätiedot on ilmoitettava liitetiedoissa. Tilinpäätöksen allekirjoittavat kunnanhallituksen jäsenet sekä kunnanjohtaja tai pormestari.
Kuntalain 114 §:n mukaan kunnan, joka tytäryhteisöineen muodostaa kuntakonsernin, tulee laatia ja sisällyttää tilinpäätökseensä konsernitilinpäätös. Konsernitilinpäätös tulee laatia samalta päivältä kuin kunnan tilinpäätös. Konsernitilinpäätös laaditaan konserniyhteisöjen taseiden ja tuloslaskelmien sekä niiden liitetietojen yhdistelmänä. Konsernitilinpäätökseen sisällytetään lisäksi konsernin rahoituslaskelma, jossa annetaan selvitys kuntakonsernin varojen hankinnasta ja niiden käytöstä tilikauden aikana. Kuntayhtymän tilinpäätös yhdistellään jäsenkunnan konsernitilinpäätökseen. Kunnan, jolla ei ole tytäryhteisöjä, mutta joka on jäsen kuntayhtymässä tai liikelaitoskuntayhtymässä, tulee sisällyttää tilinpäätökseensä konsernitilinpäätöstä vastaavat tiedot.
Kuntalain 115 §:n mukaan toimintakertomuksessa on esitettävä selvitys valtuuston asettamien toiminnan ja talouden tavoitteiden toteutumisesta kunnassa ja kuntakonsernissa. Toimintakertomuksessa on myös annettava tietoja sellaisista kunnan ja kuntakonsernin talouteen liittyvistä olennaisista asioista, jotka eivät käy ilmi kunnan tai kuntakonsernin taseesta, tuloslaskelmasta tai rahoituslaskelmasta. Tällaisia asioita ovat ainakin arvio todennäköisestä tulevasta kehityksestä sekä tiedot sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan järjestämisestä ja keskeisistä johtopäätöksistä.
Jos kunnan taseessa on kattamatonta alijäämää, toimintakertomuksessa on esitettävä selvitys talouden tasapainotuksen toteutumisesta tilikaudella sekä voimassa olevan taloussuunnitelman riittävyydestä talouden tasapainottamiseksi.
Vuoden 2025 tilinpäätös oli vuosikatteen osalta 427.412 euroa ylijäämäinen ja tuloksen osalta -55.641,48 euroa alijäämäinen.
Yt-toimikunta käsittelee tilinpäätöksen kokouksessaan 26.3.2026
Osastopäälliköt esittelevät osastonsa tilinpäätöksen.
Oheisena tilinpäätös
| TA 2025 +MU | Toteuma | Poikkeama | Toteuma % | |
Tulot | 3.179.080 | 3.248.602 | 3.302.984 | -54.382 | 101,7 |
Menot | -7.437.913 | -7.910.370 | -7.670.459 | -239.911 | 97 |
Toimintakate | -4.258.833 | -4.661.768 | -4.367.475 | -294.293 | 93,7 |
Vuosikate | 573.163 | 209.365 | 427.412 | -218.047 | -204,1 |
Poistot | -464.536 | -424.891 | -413.411 | -11.478 | 97,3 |
Tilikauden Tulos | 108.628 | -215.526 | -55.641 | -159.885 | 25,8 |
Yli/alijäämä | 108.628 | -215.526 | -55.641 | -159.885 | 25,8 |
Kunnanhallitus päättää esittää kunnanvaltuustolle tilikauden -55.641,48 euron tuloksen käsittelystä seuraavaa:
1. tilikauden alijäämä -55.641,48 euroa siirretään taseen edellisten kausien yli- / alijäämä –tilille. Edellisten vuosien ylijäämää on taseessa tämän jälkeen 2.032.543,36 euroa.
2. kunnanhallitus allekirjoittaa vuoden 2025 tilinpäätöksen ja antaa tilinpäätösaineiston tilintarkastajan tarkastettavaksi,
3. saattaa tilinpäätöksen tarkastuslautakunnan valmistelun jälkeen edelleen kunnanvaltuuston käsiteltäväksi ja
4. oikeuttaa kunnanjohtajan tekemään tasekirjaan teksti ja numeroaineistossa mahdollisesti esiin tulevien virheiden oikaisun ja tarvittavat täydennykset.
Kunnanhallitus 9.3.2026 § 33
Asiantuntijana Ilmatar Oy:n puolelta Marko Penttilä ja Lauri Vierto ja teamsin kautta kaavakonsultti Arto Sipinen FCG:ltä sekä kunnan tekninen johtaja.
Liitteet 1-14
Päätösehdotus
Kunnanhallitus hyväksyy osaltaan Lylyharjun tuulivoimapuiston osayleiskaavan ehdotuksen, pyytää tarpeelliset viranomaislausunnot ja laittaa kaavaehdotuksen nähtäville.
Esteellisyys
Juha-Matti Markkola (hallintolaki 28 §:n 1) Jenni Vehmasto (hallintolaki 28 §:n 1)
Päätös
Asia jätettiin pöydälle.
Juha-Matti Markkola ja Jenni Vehmasto poistuivat kokouksesta tämän asian käsittelyn ja päätöksenteon ajaksi klo 17-18.35. Jenni Vehmaston tilalla oli varajäsenenä Sirpa Kaikkonen tämän asian ajan klo 17.00-18.35
Janne Ojala toimi tämän asian ajan kokouksen puheenjohtajana.
Hanketoimijat ja tekninen johtaja esittelivät asiaa kokouksessa. Poistuivat yleisesittelyn jälkeen kokouksesta eivätkä osallistuneet asian käsittelyyn ja päätöksentekoon.
Keskustelun aikana Petteri Wiinamäki esitti asian pöydälle panoa. Matti Sillanpää kannatti ehdotusta. Puheenjohtaja esitti äänestysjärjestyksen. Pohjaehdotus JAA ja pöydällepanoehdotus EI, suoritettiin kädennostoäänestys: JAA 2 ääntä ( Jytilä, Tarsia) EI 4 (Sillanpää, Kaikkonen, Wiinamäki, Ojala). Asia jätettiin pöydälle.
Kunnanhallitus 30.3.2026
Tekninen johtaja esittelee asiaa kokouksessa.
Liitteet 1-14
Kunnanhallitus hyväksyy osaltaan Lylyharjun tuulivoimapuiston osayleiskaavan ehdotuksen, pyytää tarpeelliset viranomaislausunnot ja laittaa kaavaehdotuksen nähtäville.
- Liite_2_Lylyharjun_Kihniö_näkymäalueanalyysi ja havainnekuvat_2026.pdf
- Liite_3_Lylyharju_ark_inventointi_2021_ja_täydennys_Parkano_2025.pdf
- Liite_3a_Kihniö Lylynharju täydennysinventointi 2025.pdf
- Liite_4_Linnusto_ja_luontoselvitys.pdf
- Liite_5_Lylyharju_Kihniö_melumallinnusraportti_liitteellinen.pdf
- Liite_6_Lylyharju_Kihniö_valkeselvitys_VER001.pdf
- Liite_7_Lylyharju_Natura_tarvearvio_ja_arvio.pdf
- Liite_8_Lepakkoselvitysraportti.pdf
- Liite_9_Asukaskysely_yhteenveto.pdf
- Liite_10_Sähköisen karttakyselyn yhteenveto.pdf
- LIITE_11_perustellun_päätelmän_huomioiminen_KIHNIÖ.pdf
- Liite_12_Vastineraportti_Luonnos_Lylyharju_Kihniö_Julkinen.pdf
- Lylyharju_OYK_Kihniö_20260217__Kihniö.pdf
- Kihniö_LylyharjunTOYK_kaavasel_ehdotus_20260217.pdf
- Liite_1_Lylyharju_Kihniö_OAS_2026-02-17.pdf
Oheisena asemapiirros ja kaavakartta.
Tekninen johtaja esittelee asiaa.
Kunnanhallitus päättää, että edellä esitetyin perusteluin poikkeamiseen suostutaan. Poikkeamislupaa vastaava rakentamislupa tulee hakea rakennusvalvontaviranomaiselta vuoden kuluessa siitä, kun kunnanhallituksen päätös on saanut lainvoiman. Rakentamislupahakemukseen on liitettävä kunnanhallituksen poikkeamispäätös ja tarvittavat muut liitteet (suunnitelmat, energiaselvitys, selvitys jätevesienkäsittelystä).
Asianosaiset, Sisä-Suomen elinvoimakeskus, LVV
Kihniön kunnanvaltuusto päätti 12.6.2023 / 7 §, että Kihniön kunta valitsee tilintarkastusyhtiöksi vuosille 2023-2026 BDO Audiator Oy:n. Osana tarkastusprosessia yhtiö pyytää kunnalta johdon vahvistusta tilintarkastajalle. Vahvistusmenettely perustuu kansainväliseen tilintarkastusstandardiin, eikä sillä muuteta kunnanhallituksen, muiden tilivelvollisten, viranhaltijoiden eikä tilintarkastajan lainsäädännön mukaisia velvoitteita eikä vastuita.
Liite 1 vahvistusilmoituskirje
Kunnanhallitus päättää antaa kunnanvaltuuston valitsemalle tilintarkastusyhteisölle BDO Audiator Oy:lle johdon vahvistuskirjeen (liite 1 ) tilintarkastajalle. Kunnanhallitus valtuuttaa kunnanhallituksen puheenjohtajan ja kunnanjohtajan allekirjoittamaan vahvistuskirjeen.
BDO Audiator Oy
Kuntaan on saapunut 5.8.2025 kuntalaisaloitepalvelun kautta aloite, jossa esitetään, että Kihniön kunta käynnistää välittömästi uuden valtuustokauden alkaessa valmistelut kuntaliitosselvityksen aloittamiseksi Parkanon kaupungin kanssa.
Aloitteen tekijä on tuottanut Kihniön valtuustolle aineistoa, jonka pohjalta on mahdollista arvioida Kihniön tulevaisuuden suuntavaihtoehtoja ja itsenäisenä jatkamisen todellisia, pitkän aikavälin seurauksia.
Aloite kokonaisuudessaan on luettavissa kuntalaisaloitepalvelussa
Kihniön kunnanhallitus ei edistä kuntaliitosselvitystä. Kuntalaisaloite ei aiheuta enempää toimenpiteitä.
aloitteen tekijä
Kihniön kunnan hallintosäännön 133 §:n mukaan kokouskutsussa mainittujen asioiden käsittelyn jälkeen on valtuustoryhmillä ja valtuutetuilla oikeus tehdä kirjallisia aloitteita kunnan toimintaa ja hallintoa koskevissa asioissa.
Kunnanhallituksen on vuosittain maaliskuun loppuun mennessä esitettävä valtuustolle luettelo valtuutettujen tekemistä ja kunnanhallitukselle lähetetyistä aloitteista, joita valtuusto ei edellisen vuoden loppuun mennessä ole lopullisesti käsitellyt. Samalla on ilmoitettava, mihin toimenpiteisiin niiden johdosta on ryhdytty. Valtuusto voi todeta, mitkä aloitteista on loppuun käsitelty.
Vuoden 2025 aikana jätettiin yksi valtuustoaloite. Kuntalaisaloitteita jätettiin 4.
Keskeneräiset valtuustoaloitteet vuodelta 2025
Kristillsidemokraattien valtuustoryhmä jätti valtuustoaloiteen kouluruuan elintarvikkeiden lähihankinnan mahdollisuuden selvittämisestä ja toimeenpanosta. Asia on valmistelussa.
Keskeneräiset kuntalaisaloitteet vuodelta 2024
Kuntalaisaloite on jätetty kuntalaisaloitepalveluun 25.6.2024.Kihniön kunnan talouden sopeutussuunnitelman toteuttamiseksi on laadittava oikeusvaikutteinen yleiskaava Kankarille, Sulkuejärvelle ja Kihniön pohjoisosiin. Asian käsittely on kesken.
Kunnanhallitus esittää valtuustolle tiedoksi saatetuksi selonteon keskeneräisistä valtuusto- ja kuntalaisaloitteista.
Kunta sai valtionperinnön (Salomaa), jonka vastaanottamisesta kunnanhallitus teki päätöksen vuonna 2009. Perintö luovutettiin kunnalle käytettäväksi vanhusten huoltoon, lastensuojeluun sekä sotaveteraanien ja –invalidien kuntoutus- ja tukipalveluihin.
Kunnanhallituksen päätöksen mukaan varojen käyttösuunnitelma esitetään kunnanhallitukselle.
Kunnanhallitus päätti vuonna 2022, että vuoden 2023 alusta alkaen perinnön varoja käytetään hyvinvoinnin ja terveyden edistämiseen perinnön alkuperäisille kohderyhmille.
Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen jäi kunnan järjestettäväksi 1.1.2023 alkaen.
Kunnanhallitus hyväksyy liitteenä 2 olevan Salomaan perinnön käyttösuunnitelman.
Kunnanjohtaja esittelee taloustilannetta kokouksessa.
Kunnanhallitus merkitsee tiedokseen talouskatsauksen ajalta 1.1.- 28.2.2026
Kunnanjohtaja esittelee ja antaa informaatiota vireillä olevista ja valmisteluun tulevista ajankohtaisista asioista ja tapahtumista.
Kunnalla on etuostolain (5.8.1977/608) 1 §:n mukaan etuosto-oikeus kunnassa sijaitsevan kiinteistön kaupassa maan hankkimiseksi yhdyskuntarakentamista varten sekä virkistys- ja suojelutarkoituksia varten. Etuosto-oikeus tarkoittaa kunnan oikeutta lunastaa myyty kiinteistö myyjän ja ostajan sopimasta kauppahinnasta. Etuostoa käytettäessä kunta asettuu ostajan sijaan saaden kaupan kohteena olevan alueen omistukseensa kauppakirjan mukaisilla ehdoilla.
Kunnan on lisäksi korvattava ostajalle kauppaan liittyvät suoranaiset kulut sekä suoritettava kustannuksille korkolain (633/1982) 3 §:n 2 momentin mukainen korko. Etuostolain 21 §:n mukaan kunnanhallitus päättää etuosto-oikeuden käyttämisestä. Päätös on tehtävä ja siitä on ilmoitettava kirjaamisviranomaiselle eli maanmittauslaitokselle kolmen kuukauden kuluessa luovutuskirjan oikeaksitodistamisesta.
Päätös on annettava viivytyksettä todisteellisena tiedoksiantona ostajalle ja myyjälle.
Oheisaineistona kiinteistönluovutusluettelo
Kiinteistönluovutusilmoituksia:
6 kiinteistönluovutusilmoitusta
Kunnanhallitus merkitsee kiinteistönluovutukset tiedokseen ja päättää, ettei se käytä etuosto-oikeuttaan.
Viranhaltijapäätökset:
Kunnanjohtaja § 13
Talouspäällikkö §
Lautakuntien ja jaostojen pöytäkirjat:
Tekninen lautakunta 17.3.2026
§22 Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
§23 Pöytäkirjan tarkastajien valinta
§24 Maa-aines- ja ympäristölupahakemus kallion louhintaan ja murskaukseen
kiinteistöllä Männikkö / Maanrakennus Kalevi Viitaharju Oy
§25 Kunnan omistamien rakennusten tilanne
§26 Teknisen lautakunnan toimintakertomus 2025
§27 Rakennusjaoston valinta
§28 Palvelusopimus Kihniön kunnan viheralueiden hoidosta ja puhtaanapidosta
§29 Poikkeamishakemus / vapaa-ajan asuinrakennuksen muutos vakituiseksi asunnoksi
§30 Ajankohtaisasiat
Sivistys- ja hyvinvointilautakunta 18.3.2026
§27 Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
§28 Pöytäkirjan tarkastajien valinta
§29 Liikunta- ja nuorisotoimen avustusten jako 2026
§30 Kulttuuritoimen avustusten jako vuonna 2026
§31 Sivistys- ja hyvinvointilautakunnan toimintakertomus 2025
§32 Erityisruokavaliot Kettukallion päiväkodissa ja Kihniön yhtenäiskoulussa
§33 Ehdotus hallintosäännön muuttamiseksi hyvinvointijohtajan ja rehtorin toimivallan osalta
§34 Parkanon ja Kihniön välinen sopimus Nuorten Startti – ohjauspalvelusta
§35 Ilmoitus- ja muut asiat
Kunnanhallitus merkitsee saapuneet päätökset, pöytäkirjat ja nuorisovaltuuston toimintasuunnitelman tiedokseen sekä päättää, ettei se käytä otto-oikeuttaan.