Sivistys- ja hyvinvointilautakunta 2025-2029
Esityslista, 18.3.20263/2026
18.3.2026 17.00
Kihniön nuorisotila
Ei tarkastettu
Kihniön nuorisotila
Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus. Merkitään kokoukseen osallistujat.
Valitaan kaksi pöytäkirjantarkastajaa. Tarkastusvuorossa sovitun käytännön mukaisesti ovat Sirpa Kaikkonen ja Juha Koivisto. Pöytäkirja tarkastetaan 19.3.2026 ja pidetään nähtävänä 19.3.2026 kunnan tietoverkossa.
Liikunta- ja nuorisotoimen talousarviossa on varattu vuodelle 2026 avustuksiin yhteensä 10.000 euroa, josta nuorisotoimen avustusta 5.750 euroa ja liikuntatoimen avustusta 4.250 euroa.
Avustukset ovat haettavissa 15.2.2026 asti. Anomukset käsittelee vapaa-aikaohjaaja, sivistystoimen toimistosihteeri ja hyvinvointijohtaja maanantaina 16.2.2026. Avustusten jaossa käytetään sivistyslautakunnan (08.12.1999, 26 §) hyväksymiä liikunta- ja nuoriso-toimen avustusten jakoperusteita.
Päätösehdotus annetaan kokouksessa.
Hakijat
Kulttuuritoimen avustusmääräraha on 1.700 euroa vuodelle 2026.
Avustukset ovat haettavissa 15.2.2026 asti. Anomukset käsittelee vapaa-aikaohjaaja, sivistystoimen toimistosihteeri ja hyvinvointijohtaja maanantaina 16.2.2026. Avustusten jaossa käytetään sivistyslautakunnan (08.12.1999, 26 §) hyväksymiä liikunta- ja nuoriso-toimen avustusten jakoperusteita.
Päätösehdotus annetaan kokouksessa.
Hakijat
Lautakunnan on laadittava toiminnastaan kertomus kultakin kalenterivuodelta. Liitteenä nro 1 on sivistys- ja hyvinvointilautakunnan toimintakertomus vuodelta 2025.
Esityslistan liitteet:
Sivistyslautakunnan toimintakertomus 2025, liite 1.
Sivistys- ja hyvinvointilautakunta hyväksyy liitteen nro 1 mukaisen toimintakertomuksen vuodelta 2025.
Hallitus, valtuusto
Varhaiskasvatuksessa ja perusopetuksessa järjestettävän ruokailun tulee tukea lasten ja oppilaiden terveyttä, kasvua ja hyvinvointia. Erityisruokavalioita järjestetään terveydellisistä ja uskonnollisista syistä. Erityisruokavalioiden kysyntä on viime vuosina kasvanut, jonka vuoksi on tarve tehdä selkeä ja yhdenmukainen ohjeistus.
Erityisruokavalioiden turvallinen toteuttaminen edellyttää, että niiden tarve perustuu asianmukaiseen selvitykseen. Terveydellisistä syistä järjestettävät erityisruokavaliot edellyttävät lääkärin antamaa todistusta tai kirjallista suositusta.
Huoltajalla on velvollisuus toimittaa varhaiskasvatukseen tai kouluun pätevä todistus lapsen tai oppilaan erityisruokavalion tarpeesta. Mikäli todistusta ei toimiteta, tarjotaan ruokalistan mukainen ateria.
Kasvisruokavalio ja uskonnollisiin syihin perustuvat ruokavaliot voidaan järjestää huoltajan kirjallisen ilmoituksen perusteella, mikäli ne ovat ruokapalvelujen toteutettavissa.
Erityisruokavaliosta tehdään kirjallinen ilmoitus, ja huoltajan tulee ilmoittaa mahdollisista muutoksista viipymättä.
Tavoitteena on varmistaa lasten ja oppilaiden turvallinen ruokailu, yhdenmukaiset käytännöt sekä ruokapalvelujen toiminnan sujuvuus.
Sivistys- ja hyvinvointilautakunta hyväksyy erityisruokavalioiden järjestämistä koskevat periaatteet varhaiskasvatuksessa ja perusopetuksessa.
Päiväkodinjohtaja, rehtori
Sivistys- ja hyvinvointilautakunta on ehdottanut hallintosäännön muutosta kokouksessaan 1/2026 § 11. Ehdotuksessa esitettiin, että osana hyvinvointijohtajan työtehtävien tarkastelua on todettu tarvetta tasapainottaa hyvinvointijohtajan työmäärää. Hyvinvointijohtaja on aiemmin tehnyt erityisen tuen päätökset.
Muutoksesta on keskusteltu rehtorin kanssa johtoryhmän kokouksessa 13.1.2026 ja rehtori on suostunut toimivallan muuttamiseen siten, että jatkossa rehtori tekee oppilaskohtaiset tuen hallintopäätökset, jotka määritetään perusopetuslain § 20 c.
Kunnanhallitus on palauttanut asian valmisteltavaksi kokouksessaan 2/2026 § 24. Kunnanhallitus on pyytänyt selvityksen mahdollisista esteellisyyksistä toimivaltaa koskien rehtorin toimiessa päätöksentekijänä.
Asiaa on selvitetty Opetushallituksen juristilta, jonka mukaan rehtori ei ole esteellinen tekemään tuen päätöksiä, vaikka olisi mukana oppilashuollon työryhmässä eikä lainsäädäntö muutenkaan aseta rajoituksia sille, että rehtorille siirrettäisiin päätösvalta oppilaskohtaisen tuen hallintopäätöksistä, vaikka hän on jäsenenä ko. ryhmässä.
Sivistys- ja hyvinvointilautakunta esittää hallitukselle ja edelleen valtuustolle muutosta hallintosäännön 31 ja 32 §:än liitteen 2 mukaisesti.
Vilja Lankinen
Kunnanhallitus, kunnanvaltuusto
Parkanon kaupunki on valmistellut kuntien välisen sopimuksen Nuorten Startti – ohjauspalvelun järjestämisestä. Palvelun tavoitteena on tukea nuoria, jotka tarvitsevat ohjausta koulutukseen, työelämään tai arjenhallintaan liittyvissä kysymyksissä.
Nuorten Startti – ohjauspalvelu tarjoaa nuorille matalan kynnyksen ohjausta ja tukea sekä edistää nuorten koulutus- ja työllistymispolkujen löytymistä. Palvelulla pyritään ehkäisemään nuorten syrjäytymistä ja vahvistamaan heidän osallisuuttaan.
Palvelu toteutetaan kuntien välisenä yhteistyönä siten, että Parkanon kaupunki vastaa palvelun järjestämisestä ja Kihniön kunta osallistuu palvelun kustannuksiin sopimuksen mukaisesti. Sopimuksessa määritellään palvelun sisältö, toteutus, kustannusten jakautuminen sekä yhteistyön periaatteet.
Sopimusluonnos Parkanon kaupungin ja Kihniön kunnan välisestä Nuorten Startti – ohjauspalvelusta on esityslistan liitteenä.
Sivistys- ja hyvinvointilautakunta päättää;
hyväksyä Parkanon kaupungin ja Kihniön kunnan välisen sopimuksen Nuorten Startti – ohjauspalvelusta liitteen 2 mukaisesti
valtuuttaa hyvinvointijohtajan allekirjoittamaan sopimuksen sekä tekemään siihen tarvittaessa vähäisiä teknisiä tarkennuksia.
Sovitaan seuraava kokous
Vanhempainyhdistyksen edustus lapsi- ja perheasiainjaostossa
Vierailut ja yhteistyö
Sivistys- ja hyvinvointilautakunta käy keskustelua ajankohtaisista asioista ja sopii seuraavan kokousajan.