| Pöytäkirja on tarkastettu ja todettu kokouksen kulun mukaiseksi. | Kyllä |
|---|---|
| Tarkastuspäivä | 10.11.2025 |
| Paikka | Kihniö |
|---|---|
| Aika | 11.11.2025 |
| Allekirjoittajan nimi | Anna Kiviholma |
| Allekirjoittajan titteli | Toimistosihteeri |
Hallintosäännön 99 §:n mukaan kutsu valtuuston kokoukseen on lähetettävä vähintään 4 päivää ennen kokousta kullekin valtuutetulle sekä niille, jolla on kokouksessa läsnäolo-oikeus tai -velvollisuus. Samassa ajassa on kokouksesta tiedotettava kunnan verkkosivuilla.
Esityslista kokouksessa käsiteltävistä asioista on lähetettävä kokouskutsun yhteydessä, jolleivät erityiset syyt ole esteenä (hallintosääntö 93 §)
Esityslista julkaistaan kunnan verkkosivuilla (Hall.sääntö 95 § ja KuntaL 94 §). Kokouksesta voidaan ilmoittaa Ylä-Satakunta lehdessä. Ilmoituksen puuttuminen paikallislehdestä ei kuitenkaan estä valtuuston kokoontumista.
Kutsu tähän valtuuston kokoukseen on esityslistoineen toimitettu 6.11.2025. Kokouskutsu on julkaistu kunnan verkkosivuilla.
Valtuusto on päätösvaltainen, kun vähintään 2/3 valtuutetuista on paikalla.
Toimitetaan nimenhuuto ja todetaan sen jälkeen kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus.
Toimitettiin nimenhuuto. Kokous todettiin lailliseksi ja päätösvaltaiseksi.
Valitaan kaksi pöytäkirjantarkastajaa. Tarkastusvuorossa sovitun käytännön mukaisesti ovat Elias Marjamäki ja Juha-Matti Markkola. Pöytäkirja tarkastetaan 10.11. ja pidetään nähtävänä kunnan tietoverkossa.
Liite 1 yhteistoimintasopimus
Liite 2 Palvelusopimus ja talousarvio 2026 ympäristöterveydenhuollon palvelut
Kunnanvaltuusto päättää, että se hyväksyy ympäristöterveydenhuollon yhteistoimintasopimuksen muutokset liitteen 1 mukaisesti. Sopimus tulee voimaan 1.1.2026.
Kunnanvaltuusto päättää, että Kihniön kunnan tuloveroprosentiksi vuodelle 2026 määrätään 9,40 %
Kunnanvaltuusto päättää, että vuodelle 2026 vahvistetaan seuraavat kiinteistöveroprosentit:
1. yleinen 1,16
2. maapohja 1,30
3. vakituiset asuinrakennukset 0,58
4. muut asuinrakennukset 1,14
5. yleishyödylliset yhteisöt 0
6. voimalaitokset 2,85
Lisäksi kunnanhallitus esittää valtuustolle, että rakentamattomalle rakennuspaikalle ei määrätä erillistä veroa.
Keskustelun aikana Perussuomalaisten ja Kokoomuksen ryhmät esittivät, ettei kiinteistöveroja koroteta. Puheenjohtaja esitti äänestysjärjestyksen; nimenhuutoäänestys, pohjaehdotusta kannatti 10 valtuutettua; Björn Risto, Jytilä Kirsi, Koivisto Markus, Markkola Juha-Matti, Oksanen Silja, Räsänen Jesse, Shemeikka Mika, Sillanpää Matti, Silvennoinen Erja, Tarsia Essi. Vastaehdotusta kannatti 7 valtuutettua; Alkkiomäki Jari, Kivioja Antti, Koivistoinen Hannu, Marjamäki Elias, Ojala Janne, Vehmasto Jenni ja Wiinamäki Petteri. Kunnanhallituksen pohjaehdotusehdotus tuli asian päätökseksi.
Jari Alkkiomäki (kirjallinen) ja Petteri Wiinamäki jättivät eriävän mielipiteen.
Valtuusto voi ottaa käsiteltäväksi sellaisenkin asian, jota ei ole mainittu kokouskutsussa, jos asian kiireellisyys tätä vaatii.
Asiaa, joka kunnanhallituksen on valmisteltava, ei saa ottaa päätettäväksi, ellei kunnanhallituksella ole ollut tilaisuutta sitä käsitellä. Tämän estämättä valtuusto voi yksimielisesti ottaa ratkaistavakseen asian, joka on kiireellinen (KunL 95 §).
Valtuustolle tiedotettavat asiat voidaan kirjata tähän asiakohtaan.
Kunnanvaltuuston seuraava kokous pidetään 8.12.2025
Kunnanvaltuusto merkitsee muut asiat tiedokseen.